Fundacja Prozon działająca od ponad 25 lat na rzecz ograniczenia emisji gazów szkodliwych dla środowiska, stosowanych w chłodnictwie i energetyce została patronem merytorycznym projektu Zielona Eko Kuchnia organizowanym przez GastroWiedza podczas wydarzenia Smakki Gastrotargi!
Zespół GastroWiedza wraz z ekspertami branży HoReCa przybliżą uczestnikom regulacje, trendy i rozwiązania, które należy wdrożyć, by efektywnie funkcjonować w warunkach określonych przez Porozumienie Paryskie i Europejski Zielony Ład, które zakładają osiągnięcie zeroemisyjności do 2050 roku.
Kogo zaprosiliśmy do współpracy merytorycznej?
Poznajcie Fundację PROZON – samofinansującą organizacją pozarządową, działającą od ponad 25 lat na rzecz ograniczenia emisji gazów szkodliwych dla środowiska, stosowanych w chłodnictwie i energetyce.
Zespół Fundacji PROZON wprowadzi was w tajniki przepisów i obowiązków prawnych wynikających z Ustawy F-gazowej, Ustawy o SZWO i Odpadów oraz wymaganych działań i konsekwencji dla sektora HoReCa.
Założenie Fundacji przez dostawców czynników chłodniczych stanowiło wyraz ich ekologicznej świadomości oraz potrzeby prowadzenia społecznie odpowiedzialnej działalności gospodarczej. Dzięki współpracy z tysiącami firm serwisowych w Polsce, które dokonują odzysku gazów chłodniczych, Fundacja regeneruje setki ton substancji szkodliwych dla warstwy ozonowej. Ta działalność pozwala ograniczyć produkcję szkodliwych gazów.
Fundacja utrzymuje się z usług regeneracji, analiz laboratoryjnych oraz organizacji szkoleń dla branży chłodniczej i energetycznej. Celem nadrzędnym szkoleń jest kreowanie odpowiedzialnych postaw i w konsekwencji ograniczenie emisji szkodliwych gazów.
W ramach międzynarodowego konsorcjum REAL Alternatives, Fundacja promuje innowacyjne i bezpieczne rozwiązania w chłodnictwie i klimatyzacji.
Fundacja PROZON jest członkiem PIPC
wspiera branżę chemiczną w zakresie ochrony środowiska poprzez wspieranie proekologicznych rozwiązań w chłodnictwie i klimatyzacji.
W Zgromadzeniu Fundatorów zasiadają firmy: Air Products Sp. z o.o., Linde Gaz Polska Sp. z o.o., Schiessl Polska Sp. z o.o.
W portfolio usług fundacji znajdują się usługi m.in.:
Szkolenie dla branży chłodniczej i klimatyzacyjnej takie jak:
Podstawy chłodnictwa
- F-Gazy
- Chłodnictwo oparte na CO2
- Czynniki palne w chłodnictwie i klimatyzacji
- Napełnianie zbiorników ciśnieniowych o pojemności >350m3
- Lutowanie twarde
- Warsztaty CRO
- Warsztaty BDS
Kompleksowe wsparcie branży w zakresie:
- Dzierżawy, wypożyczenia i zagospodarowanie czynnika[Iwona Bom5] [Katarzyna6]
- Dzierżawa stacji od odzysku czynników chłodniczych
- Krótkoterminowe udostępnianie butli do odzysku czynników chłodniczych
- Udostępnianie butli do odzysku czynników chłodniczyc
- Wynajem i czyszczenie zbiorników na czynniki chłodnicze
- Regeneracja i zagospodarowanie czynników chłodniczych
- Odzysk czynnika chłodniczego z układów u klienta
- Wypożyczenie lutownicy do lutowania twardego
- Sprzedaż czynników chłodniczych
- Identyfikacja czynników chłodniczych
Laboratorium analityczne, wzorujące i zakres akredytacji – chłodnictwo i klimatyzacja:
Kontrola jakości czynnika chłodniczego (czynnika pierwotnego, czynnika chłodniczego pochodzącego z pracującej instalacji, a także czynnika zregenerowanego, w celu stwierdzenia zgodności ze standardami AHRI)
- Badania rozszerzone czynnika chłodniczego (skład, wilgotność, kwasowość, pozostałości stałe i wysokowrzące, obecność chlorków, zawartość gazów nieskraplających)
- Badania oleju sprężarkowego (wilgotność, liczba kwasowa, lepkość kinematyczna, oznaczanie zawartości pierwiastków) oraz wzorcowanie urządzeń stosowanych w chłodnictwie
Kontrola czułości przenośnych detektorów nieszczelności czynników chłodniczych
- Kontrola przenośnych pomp próżniowych
- Kontrola przenośnych pomp próżniowych
- Wzorcowanie wag nieautomatycznych
- Wzorcowanie wakuometrów analogowych oraz cyfrowych
- Wzorcowanie manometrów analogowych oraz cyfrowych
Sześciofluorek siarki (SF6)[Iwona Bom7] [Katarzyna8] w energetyce – Szkolenia, analizy, dzierżawa, odzysk i zagospodarowanie:
- Vademecum SF6
- Analizy laboratoryjne SF6
- Szkolenie F-gazy z zakresu SF6
- Dzierżawa butli do odzysku SF6
- Odzysk z urządzeń napełnionych SF6
- Regeneracja i zagospodarowanie SF6
Audyty
- Audyty i certyfikaty F-gazowe dla przedsiębiorców
Fundacja PROZON prowadzi audyty z zakresu fluorowanych gazów cieplarnianych – kontroluje zgodność prowadzenia działalności firm z przepisami F-gazowymi (z zakresu urządzeń chłodniczych oraz z zakresu urządzeń elektroenergetycznych napełnionych F-gazami) i przygotowuje organizacje do uzyskania certyfikatu F-gazowego dla przedsiębiorcy.
- Audyty F-Gazowe i WIOŚ
Usługi audytów F-gazowych skierowane są w szczególności do firm przygotowujących się do kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Zajmujemy się sprawdzeniem wszystkich kwestii związanych pośrednio i bezpośrednio z fluorowanymi gazami cieplarnianymi (czynnikami chłodniczymi i SF6) i urządzeniami nimi napełnionymi (z zakresu chłodnictwa, klimatyzacji, pomp ciepła i elektroenergetyki). Perspektywa zbliżającej się kontroli WIOŚ nie jest wymagana – audyty skierowane są również do firm pragnących skontrolować, czy ich działalność jest zgodna z przepisami.
- Certyfikaty F-gazowe i Kontrola UDT
Usługa przygotowania do kontroli UDT skierowana jest do firm przygotowujących się do kontroli Urzędu Dozoru Technicznego. Dotyczy zarówno wydania nowego certyfikatu dla przedsiębiorców jak i przedłużenia posiadanego już certyfikatu.
Fundacja PROZON realizuje również projekty unijne m.in.
Projekt Refrigerants LIFE Cycle, którego celem jest ograniczenie emisji F-gazów do atmosfery z sektora chłodniczo-klimatyzacyjnego. Dzięki wdrożeniu projektu możliwe będzie przetworzenie niemalże 100% odpadów czynników chłodniczych odzyskanych z instalacji i przekazanych do zagospodarowania. Ponadto, odpady czynników chłodniczych zamiast trafić do utylizacji termicznej, będą mogły zostać przetworzone i powtórnie wprowadzone na rynek jako pełnowartościowe produkty.
RE-ELECTRO 4 LIFE, którego celem głównym jest wdrożenie modelu biznesowego RE-USE opartego o gospodarkę o obiegu zamkniętym w celu ponownego użycia odzyskanych części z zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na przykładzie zdemontowanych urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych.
COOLSPACES 4 LIFE, który koncentruje się na opracowaniu, wdrożeniu i rozpowszechnieniu pionierskiej technologii w celu poprawy efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej przy użyciu systemu chłodzenia zasilanego energią słoneczną, mającego zastosowanie w całej Europie. Technologia ta znacznie zmniejszy emisje dwutlenku węgla i przyniesie korzyści ekonomiczne i środowiskowe dla lokalnych społeczności w postaci zarządzania ciepłem, będąc jednocześnie doskonałą strategią łagodzenia zmian klimatu, która powinna zostać włączona do miejskich planów działań na rzecz poprawy środowiska, aby przeciwdziałać tworzeniu się miejskich wysp ciepła.
Tematyka Zielonej Eko Kuchni będzie odzwierciedlona na targach wielowymiarowo, zarówno poprzez aranżację przestrzeni targowej, bogaty program merytoryczny, jak i konkursy. We wzorcowej kuchni, wyposażonej w energooszczędne i proekologiczne urządzenia, będzie można zapoznać się z ich funkcjonalnościami i porozmawiać ze specjalistami.
Odwiedź naszą ZIELONĄ EKO KUCHNIĘ i dowiedz się jak EKO wpływa na efektywność Twojej gastronomii! Zapraszamy na SMAKKi GASTROTARGI 23-25/03/2023 EXPO XXI Warszawa!
Więcej informacji o Fundacji na stronie www.prozon.org.pl
___________________________________________________________________________
PROZON Fundacja Ochrony Klimatu
ul. Matuszewska 14, bud. B9
03-876 Warszawa
tel. 48 22 392 74 62
prozon@prozon.org.pl